úvod     aktuality     klub    závody     komentáře     foto-video     modely     burza     historie     fotoarchiv         

Stránky jsou určené pro začínající automodeláře, kteří chtějí zlepšit jízdní vlastnosti komerčních autíček na závodech.

Výběr modelu - podrobnosti
Každý automodelář má samozřejmě své oblíbené autíčko a určitě je možné, upravit každý model pro závody na autodráze. Některé modely se ale pro úpravy a závodění hodí víc a některé méně. Proto se při výběru modelu pro závody a pro případné vítězství, musí brát do úvahy i další parametry modelu, než jen jeho oblíbenost.

Rovnání podvozku - podrobnosti
Podvozek modelu se rovná ze dvou důvodů. První důvod je vyrovnání do roviny, aby měl sestavený model pod celým podvozkem stejnou světlost. Druhý důvod je, že při zahřátí a pomalém chladnutí podvozku se odstraní pnutí v materiálu, které vzniká při lisování. Tímto způsobem upravené podvozky mají trochu lepší jízdní vlastnosti a jsou tvarově stálejší.

Přední náprava - podrobnosti
Provedení přední nápravy je podceňovaná část modelu, protože nemá zdánlivě na jízdní vlastnosti vliv, ale opak je pravda. Pokud se přední osa nevychyluje v podvozku volně a pokud nemá správně vymezené vůle, může docházet k rozkmitání nápravy a následně předku modelu. Přední kola musí být kulatá a "vyvážená", aby byl model při jízdě klidný a stabilní.

Sestavení podvozku - podrobnosti
Při sestavování podvozku se musí zajistit, aby všechny díly ze kterých se model skládá, držely pohromadě i po havárii. Díly, které se mají v podvozku pohybovat, se musí pohybovat volně a nastavené vůle se během jízdy nesmí změnit. Důležité je, aby se vše co se má točit, točilo stále volně bez odporu a během jízdy nesmí z modelu nic odpadnout.

Vyladění modelu - podrobnosti
Pro úspěšné nasazení modelu do závodu je důležité konečné vyladění, které se týká váhy modelu, typu motoru a převodu. Toto "vyladění" (vyvážení jízdních vlastností) je sice u každého modelu trochu jiné, ale některá obecná pravidla přesto platí. Vyladění modelu se také mění podle tvaru a povrchu autodráhy a také podle stylu jízdy. tabulka pro výběr převodů

Stříkání karoserie - podrobnosti
Firmy prodávají nenabarvené karoserie modelů, které si mohou modeláři nabarvit podle svých představ. Práce to není složitá, ale je nutné dodržet postup práce. Karoserie se mohou stříkat sprejem, nebo stříkací pistolí. Popsaný je pouze jednodušší způsob stříkání sprejem, protože tomu, kdo používá pistoli (airbrush), už není potřeba radit.