úvod     aktuality     klub    závody     komentáře     foto-video     modely     burza     historie     fotoarchiv         

SILUETY 2022 - 21.5.2022 - Česká Lípa (Z.J.)

V sobotu 21.5.2022 uspořádal "klub nostalgických důchodců" na autodráze v České Lípě šestý ročník závodu Siluety. Závodu se zúčastnilo 11 závodníků včetně vítěze loňského závodu Vladimíra Kuchaře a také "nováčka" Michala Beránka. Závod začal pátečním tréninkem. Pátek byl slunečný den, dráha je v podkroví, střecha byla rozpálená a na dráze bylo vedro. V sobotu bylo počasí příjemnější, trochu sprchlo a už nebylo takové teplo. Ale i když se ochladilo, tak byl závod tentokrát pěkně "horký". Jelo se rychleji než minule, výsledky byly vyrovnané a po hodinové jízdě rozhodly o vítězi pouhé metry.

Hodinový závod byl rozdělený na dvě části. První se jela na 4x5 minut, druhá na 4x10 minut a výsledky obou částí se sčítaly. Začínalo se 2 minutovou kvalifikací, ze které se započítává nejrychlejší čas na jedno kolo. Kvalifikaci vyhrál Zdeněk Jaroš časem 5.916 sec. Druhý skončil o pouhé čtyři setiny vteřiny Daniel Hameta a nikdo další se pod 6 vteřin nedostal.

První část závodu byla vyrovnaná. Po první jízdě měl V.Kuchař 47 kol, E.Jarošová, E.Šerber, D.Hameta, J.Hameta a Z.Jaroš měli shodně 46 kol. Po druhé jízdě měli V.Kuchař a Z.Jaroš 94 kol, E.Jarošová, D.Hameta a E.Šerber 92 kol. Ve třetí jízdě si V.Kuchař začal budovat náskok a měl 142 kol. Druhý byl Z.Jaroš 141 kol, D.Hameta a E.Šerber měli 138 kol. E.Jarošová se 136 koly se propadla na páté místo. Po čtvrté jízdě byl ve vedení V.Kuchař 189 kol, druhý o 1,5 kola Z.Jaroš, na třetím místě E.Šerber 184 kol a za ním byl o půl kola D.Hameta. E.Jarošová už ztrácela na první místo 6 kol.

Po první polovině závodu byla polední přestávka vyplněná jako obvykle gulášem. Guláš byl sice dobrý, ale těsné výsledky z první části přenášely trochu nervozity do poledního klidu. Po obědě se občerstvení a odpočinutí závodníci pustili do závěrečné, náročnější části závodu. Složení skupin se změnilo. Z první skupiny vypadla E.Jarošová a nahradil ji E.Šerber.

V páté jízdě dojel Z.Jaroš vedoucího V.Kuchaře a oba měli 281 kol, třetí byl D.Hameta 278 kol a čtvrtý E.Šerber 276 kol. V šesté jízdě V.Kuchař zrychlil a vedl závod s 373 koly. Druhý byl o dvě kola D.Hameta, na třetím místě byli s 367 koly Z.Jaroš a E.Šerber. V předposlední sedmé jízdě se dotáhl D.Hameta na V.Kuchaře a měli oba shodně 464 kol. Na třetí místo postoupil E.Šerber 461 kol a čtvrtý byl o dvě kola Z.Jaroš. O vítězi závodu se tedy rozhodovalo v poslední "desetiminutovce" mezi V.Kuchařem (BMW M1) a D.Hametou (Nissan Skyline). Oba jeli na prostředních dráhách a tak neměl nikdo výhodu. Jejich jízda byla vyrovnaná až do poslední minuty ve které udělal Daniel Hameta drobnou chybu a prohrál závod o 12 metrů. Siluety vyhrál podruhé za sebou Vladimír Kuchař a vyhrál zaslouženě, protože postavil nový model a pilně trénoval.

Po sečtení výsledků následovalo vyhlášení pořadí, předávání diplomů a praktických cen. Výborný výkon podal třetí v pořadí Eduard Šerber s modelem BMW 320. Také "nováček" Michal Beránek si napoprvé vedl dobře a z předposledního místa se vypracoval na pěkné sedmé místo. Pavel Wasserbauer měl v průběhu závodu technické problémy a velkou smůlu měl Jirka Hameta, který musel před koncem závodu vyměnit zničený motor, proto skončil poslední.

podrobný průběh závodu