úvod     aktuality     klub    závody     komentáře     foto-video     modely     burza     historie     fotoarchiv         

2.4 hodin - 10.8.2019 - Česká Lípa (Z.J.)

Třetí ročník vytrvalostního závodu týmů "2.4 hodin" se jel na 4x36 minut (2.4 hodiny). Závodilo se s modely Slot.it Gr.C (prototypy LeMans). Na startu bylo 8 dvoučlenných týmů - L.Koterba/Z.Jaroš, R.Johan/E.Jarošová, J.Hameta/K.Mašita, M.Kumičak/M.Veselý, Z.Zajíček/I.Hroch, G.Caupéne/T.Mitscherling, M.Válka st./M.Válka ml. V.Zedníček/T.Antoško, které byly vyrovnané a proto se dal očekávat dramatický závod.

V pátečním tréninku se jen ladila autíčka a kecalo, protože většina závodníků už dráhu dobře zná. Eva sledovala tréninkové časy a předpověděla za vítěze tým Hameta/Mašita. Oba jsou hodně rychlí a také jejich model jezdil rychle. Byl velmi stabilní v zatáčkách a tréninkové časy na jedno kolo napovídaly, že se ostatní posádky budou muset hodně snažit. V závodě se ukázalo, že Evě předpověď vyšla na 100%. Hameta s Mašitou předvedli precizní výkon bez jediné chyby a nikomu nedali šanci. V závodě ujeli rekordní počet kol a k tomu přidali i nejrychlejší čas na jedno kolo v kvalifikaci.

Závodit se začalo v sobotu úderem desáté hodiny, kvalifikací na 2x1minutu, ve které se soutěží o nejlepší čas na jedno kolo. V letošním závodě se nejlepší časy sčítaly a týmy se podle toho rozdělily do skupin. Kvalifikaci vyhrál tým Hameta/Mašita, když Jiří Hameta vylepšil rekord tohoto závodu časem 6.231 sec. na jedno kolo a jeho spolujezdec Květa Mašita byl jen o chloupek pomalejší. Druhá v kvalifikaci byla "smíšená" posádka Johan/Jarošová, třetí byl tým Zajíček/Hroch a poslední se do skupiny "A" dostal "česko-slovenský" tým důchodců Koterba/Jaroš. Další čtyři posádky startovaly ve skupině "B".

Závod neměl předpokládaný napínavý průběh, protože už od prvních kol bylo jasné, že pokud posádku Hameta/Mašita nepostihne technická závada, tak je nikdo nepředjede. Po první 36 minutové jízdě měli náskok 6 kol na posádku Johan/Jarošová, třetí byl o jedno kolo tým Zajíčk/Hroch a na čtvrtém místě byli důchodci Koterba/Jaroš už se ztrátou 12 kol na první tým. Ani ve druhé skupině nejel nikdo tak, aby se dostal v závodě mezi první čtyři týmy. Zklamáním byl výkon juniorů Zedníček/Antoško, kteří jezdili pomalu a měli od začátku technické problémy.

Po dalších 36 minutách navýšila posádka Hameta/Mašita náskok na 21 kol na tým Zajíček/Hroch, kteří poskočili na průběžné druhé místo. Tým Johan/Jarošová klesl až na čtvrté místo, protože nezvládli jízdu na první krajní dráze. Třetí byli Koterba/Jaroš, ale na vedoucí tým ztráceli už 24 kol. Ve druhé skupině byla nejrychleší posádka Caupéne/Mitscherling. Na šestém a sedmém místě se střídaly týmy Veselý/Kumičak a Válka st./Válka ml, pro které byl závod na této dráze premiéra.

Po třetí jízdě se změnilo pořadí jen na třetím a čtvrtém místě. Třetí byl tým Johan/Jarošová s náskokem dvou kol na tým Koterba/Jaroš. V čele závodu byli stále Hameta/Mašita s náskokem 24 kol na tým Zajíček/Hroch. Ani ve druhé skupině se nic dramatického neudálo. Na pátém místě byl stále tým Caupéne/Mitscherling, který už ztrácel na první místo 60 kol.

V poslední jízdě už tým Hameta/Mašita pouze kontroloval svoje vedení. Na dalších místech to ale bylo dramatické. Tým Koterba/Jaroš měl před sebou jízdu na nejrychlejší žluté dráze a byl rozhodnutý této výhody využít. Zvýšil napětí o 1 volt a zrychlil. Týmy Johan/Jarošová a Zajíček/Hroch jely poslední jízdu na krajních drahách, které jsou trochu pomalejší. Zajíček/Hroch se snažili a v cíli závodu byli ve stejném kole s posádkou Koterba/Jaroš. Na druhé místo jim chyběl jen malý kousek - 7,5 metru. Posádka Johan/Jarošová se také snažila, Eva zvýšila napětí, ale jízdu na zelené dráze nezvládla a tak skončili na čtvrtém místě. Ve druhé skupině byl po celý závod na pátém místě tým Caupéne/Mitscherling. Pořadí se změnilo jen na šestém a sedmém místě, když tým Válka/Válka dojel šestý s náskokem 5 kol na posádku Veselý/Kumičak. Poslední skončili s velkou ztrátou junioři Zedníček/Antoško.

Asi všichni a především pořadatelé si oddechli, když závod skončil. Byli vyhlášeni vítězové a rozdány ceny, které jak je u nás zvykem, dostane i ten poslední. Tentokrát jsme pro vítěze připravili i "zlaté" čokoládové medaile, které se Jirkovi a Květovi líbily. Nosili je na krku s prohlášením, že na ně budou cestou domů balit holky... (informace o tom, jak byli úspěšní ještě nemáme). Na závěr ještě patří poděkování Ing. Karlu Musilovi za bezchybnou práci rozhodčího, barmance Martině a zásobovačce Barboře, bez kterých by jsme závod pořádat nemohli. Na úplný konec ocituji Evu, která jako obvykle prohlásila "že už nikdy..." a tentokrát to myslela vážně, protože pořádání závodu pro 16 lidí, ruční sčítání výsledků a letní horké počasí bylo pro ni příliš náročné.

podrobné výsledky jsou pod záložkou "závody" 2.4 hodin     fotky ze závodu jsou na: "foto - nové"